Perla atlantiku

Madeira, perla Atlantiku, je ostrov plný dramatických útesů, bujné vegetace a nádherných výhledů. Tento portugalský ostrov je známý nejen svým mírným podnebím po celý rok, ale také fascinující přírodou – od mlhavých vavřínových lesů Laurisilva až po sopečné hřebeny a útesy spadající přímo do oceánu. Ať už se člověk vydá na horské túry po levádách, prozkoumá divoké pobřeží nebo se jen nechá unášet atmosférou Funchalu, Madeira vždy zanechá silný dojem.

Na Madeiru jsme se vydali na konci července 2021 na celé dva týdny. Ubytovaní jsme byli ve čtyřech městech. Funchal, Santana, Porto Moniz a Calheta.

Letenky jsme pořídili přes leteckou společnost Smarwing, která nabízí přímé lety na Madeiru. Odlet byl z Prahy.

Na konci července 2021 byla situace kolem cestování stále ovlivněna pandemií covid-19. Pro odlet na Madeiru z České republiky bylo nutné splnit několik podmínek. Madeira měla v té době poměrně benevolentní pravidla pro turisty.

Na letišti v Praze i po příletu na Madeiru bylo nutné dodržovat hygienická opatření, jako nošení respirátorů a dodržování rozestupů. Přesto byla cesta poměrně plynulá, protože Madeira se snažila udržet turistický ruch v chodu a zároveň zajistit bezpečnost návštěvníků.

Přistáli jsme na letišti Santa Catarina, které se nachází v okrese Santa Cruz, východně od hlavního města. Navzdory pověsti tohoto letiště proběhlo odpolední přistání naprosto hladce a bez jakýchkoli komplikací. Po kratším zdržení kvůli covidovým opatřením jsme konečně opustili letiště, kde jsme čekali až nám přivezou pronajaté auto. Po vyřízení nezbytných papírů jsme konečně mohli vyrazit a ubytovat se do Funchalu.

Příjezd na ubytování ve Funchalu.

Naše první ubytování se nacházelo nedaleko fotbalového stadionu Estadio do Maritimo a jednalo se o příjemné studiové ubytování s menší terasou. Zde jsme zůstali přes čtyři noci, od čtvrtka 22.7. do pondělí 26.7.

Cesta přes nejvyšší vrcholy Madeiry

Hned další den jsme se po obědě vydali autem až na vrchol Pico do Arieiro. Původní plán zahrnoval jen krátkou procházku v okolí vrcholu. Nakonec jsme se ale rozhodli jít směrem na Pico Ruivo po trase PR1 – Vereda do Areeiro.

Panoval nádherný slunečný den. Výchozí bod Pico do Arieiro je třetí nejvyšší vrchol Madeiry. Nachází se zde radarová stanice, restaurace a poměrně dost parkovacích míst. Už zde na nás čekali nádherné výhledy.

Samotná trasa spojuje tři nejvyšší vrcholy Madeiry a je dlouhá něco málo přes 5 km. Střídají se zde prutká klesání a stoupání.

Naše první zastávka byla na vyhlídce Miradouro Ninho da Manta a hned poté na ikonické vyhlídce Miradouro do Pedra Rija, která nabízí dramatický pohled na vinoucí se kamenou stezku podél ostrého hřebene s výhledem na obě strany. 

V dalším úseku jsme se pro změnu ocitli v několika tunelech procházejících skrz vrchol druhé nejvyšší hory Pico das Torres (1853 m n. m.). Celá cesta nabízela úžasné pohledy na horské sopečné útvary. Nejvýraznější stoupání je výstup k chatě Casa de Abrigo, kde jsme si krátce odpočinuli.

Z chaty následoval ještě závěrečný krátký výstup na Pico Ruivo (1862 m n. m.). Odměnou je poté ale nejvyšší vrchol celého ostrova nabízející za dobrého počasí panoramatický výhled na celý ostrov.

24.7. Útes Cabo Girao, pláž

Vyhlídka z útesu Cabo Girao, který je se svými 589 metry nad mořem nejvyšším útesem na ostrově. Vyhlídka je oblíbená a hojně turisticky navštěvovaná. Navečer jsme se zastavili na kilometr dlouhé pláži Praia Formosa. Parkování opět bez problémů, pláž přechází z oblázkové do písčité a rozhodně stojí za návštěvu už jen kvůli pěkným vlnám.

25.7. Východ slunce na Pico do Arieiro a levada nova

Druhý výjezd na Pico do Arieiro, tentokrát za východem slunce.

Poté jsme se vydali za naší první levádou – Levada Nova

Po cestě jsme zastavili u dvou vyhlídek na Montado do Paredão. Naskytl se nám moc hezký pohled na údolí jeptišek (Curral das Freiras) a také na Funchal.  

 

26.7. Jihovýchod ostrova, Machico, cesta do Santany, cesta z útesu u Santany, přespání na Pico Ruivo

Návštěva útesu Ponta do Garajau kde se nachází socha Krista vysoká dvacet metrů.

Při přejezdu do Santany jsme také udělali zastávku nad městečkem Machico.

Rocha do Navio – procházka turistickou stezkou.

Cesta z parkoviště na Achada do Teixeira na vrchol Ruiva. Přespání na vrcholu Pico Ruivo s pozorováním a focením noční oblohy. 

27.7. Pico Ruivo

Ráno ještě před východem slunce nás vzbudili turisté. Focení východu slunce z Ruiva. Cesta zpátky k autu na parkovišti Achada do Teixeira. Při sjezdu jsme udělali zastávku v Pico das Pedras. Procházka levádou Um caminho para todos. Přesun na ubytování do Santany.

28.7. Levada do Caldeirão Verde a Caldeirão do Inferno

Začátek treku na Parque Florestal das Queimadas. Trek prochází po PR9.

Ponta de São Lourenço

Nejvýchodnější výběžek Ponta de São Lourenço je zcela odlišný od zbytku ostrova. Zatímco většinu Madeiry pokrývá bujná vegetace, tady dominují suché, větrné pláně, dramatické útesy a sopečné formace v odstínech červené, oranžové a černé. Pobřeží se neustále tříští o mohutné vlny Atlantiku, což jen podtrhuje divoký ráz této oblasti.

PR8 – Vereda da Ponta de São Lourenço

Trasa začíná na parkovišti Baía d’Abra a už od prvních metrů uchvátí kontrastem mezi sytě modrým oceánem a červenohnědými sopečnými skalami. Cesta je dobře značená, ale kvůli absenci stromů je nutné počítat s ostrým sluncem a silným větrem. Trek končí u Casa do Sardinha, což je ideální místo pro krátký odpočinek, zejména v parném letním vedru. Vzhledem k množství turistů jsme ale raději zvolili stín u nedaleké kamenité pláže Cais do Sardinha.

Odtud jsme se ještě vydali na vyhlídku na vrchol Furado, odkud se otevírá fantastický panoramatický pohled na celý poloostrov Ponta de São Lourenço, divoké útesy spadající do oceánu a okolní ostrovy Ilhas Desertas. Při dobré viditelnosti lze zahlédnout i vzdálené Porto Santo.

Na vrcholu Furado nás kromě úžasných výhledů čekaly i stovky slunících se ještěrek madeirských. Byly doslova všude, a tak bylo potřeba dávat dobrý pozor, abychom na některou nešlápli.

30.7. Santana, Rocha do Navio, Vereda do Larano, Ruínas de São Jorge, Praia da Prainha

Rocha do Navio – trek VRN

Vereda do Larano – trek Larano, Espigão Amarelo, Boca do Risco.

Ruínas de São Jorge

Noční návštěva pláže Praia da Prainha a přespání na Ponta de São Lourenço.

31. 7.  Ponta de São Lourenço, Ribeira da Janela

Ranní focení východu slunce se nekonalo. Oblačnost

Příjezd na ubytování Porto Moniz.

 

 

1.8. Fanal, Ribeira da Janela

Ranní návštěva pastviny Fanal.

Krátký trek na vrchol Pico Ruivo do Paul.

Vyhlídka u cesty Canto do Muro.

Vyhlídka od kostela Capelinha Nossa Senhora de Fátima v městě São Vicente.

Západ u skalisek Ribeira da Janela.

2. 8. Funchal – trhy

Příjezd na ubytování do Calhety.

3. 8. Levada das 25 Fontes

Parking na Rabaçal, cesta po PR6.1 k Rabaçal Nature Spot Cafe. Poté po PR6 Levada das 25 Fontes k vodopádu.

Dále jsme se vydali zpět a zahli po PR6.1 Levada do Risco k vodopád Risco. Zde jsme narazili na pěnkavy madeirské. Jezírko Lagoa do Vento.

Poté jsme se vydali zase zpět a kousek nad Rabaçal jsme zahli na trasu PR6.3 Vereda da Lagoa do Vento která směřovala k hornímu stupni vodopádu Risco a jezírku Lagoa do Vento.

Zpátky k parkovišti jsme pokračovali po PR6.2 Levada do Alecrim.

 

4. 8. Botanická zahrada ve Funchalu

Poslední noc na Madeiře

Jelikož jsem sebou krom běžné fotografické výbavy vzal i cestovní astrofotografickou montáž, tak jsem si nechtěl nechat ujít možnost pořídit nějaké snímky noční oblohy. V noci jsme se vydali na Fanal kvůli focení noční oblohy, kvůli silné mlze jsme ale museli změnit místo a nakonec jsme skončili na vyhlídce Bica da cana.

Odlet zpět do Prahy. Vrácení auta na parkovišti. Koukání na ranvej..